Діяльність інклюзивно-ресурсних центрів в умовах воєнного стану
1 трав. 2022
Освітяни Одещини продовжують забезпечувати надійний тил, працюючи дистанційно та виконуючи покладені на них завдання. Так, одним із завдань Одеського обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти є моніторинг організації та проведення дистанційної роботи інклюзивно-ресурсних центрів міста Одеси та Одеської області.
Бджілки-трудівниці інклюзивно-ресурсних центрів щодня на зв'язку на різноманітних онлайн-платформах, інколи і очно, та готові надавати свої послуги.
Протягом квітня 2022 року, фахівці ІРЦ м. Одеси та Одеської області створили понад 5300 корисних публікацій, комплексних оцінок, розвиткових занять тощо.
Загалом, представники ІРЦ розміщують публікації на Facebook-сторінках своїх закладів (26,2%), Telegram каналах (10,5%), чатах у Viber (24,9%), проводять конференції ZOOM (10,7%), на порталах «Всеосвіта» (3,4%) та «Інклюзія» (3,1%), також надають консультації в телефонному режимі (7,5%) та при очних зустрічах (13,3%).
Згідно основної проблематики, над якою працюють ІРЦ, можна виокремити наступні види публікацій: супровід батьків, родини (15,3%); КРЗ (37,3%); психологічна підтримка (20,6%); взаємодія із іншими службами(3,5%); взаємодія із командою супроводу та фахівцями освітніх закладів (6,2%); самоосвіта фахівців ІРЦ та проведення нарад (12,1%), а також комплексна психолого-педагогічна оцінка (5,9%).Центри відновили проведення комплексних психолого-педагогічних оцінок, формують висновки та працюють із АС.
Організовуючи супровід батьків онлайн, ІРЦ проводять індивідуальні консультації та допомогу у конкретних ситуаціях, публікують корисні матеріали для батьків, варіанти ігор та вправ, поради психологів, різноманітні методики та статті, які можуть стати у нагоді батькам.
Корекційно-розвиткові заняття при дистанційній формі роботи фахівці проводять використовуючи різноманітні онлайн-платформи та публікуючи матеріали занять, публікуючи відео-уроки та надаючи завдання для самостійного опрацювання.
Психологічна підтримка для педагогів, дітей та батьків надається, в першу чергу, у індивідуальних телефонних розмовах та консультаціях, проведенням онлайн-зустрічей, публікаціями вправ, порад та методик для психологічного розвантаження, а також проведенням казкотерапії онлайн.
Одеські ІРЦ співпрацюють із з місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, закладами освіти, закладами охорони здоров’я, закладами (установами) соціального захисту населення, службами у справах дітей, громадськими організаціями, управліннями поліції. Також організовують допомогу родинам з дітьми з ООП в забезпеченні безглютенового харчування, засобів гігієни, лікарських засобів, родин міста Одеси та Одеської області. Взаємодіють з дитячими лікарями (прийом дітей з ооп, які знаходяться на обліку ІРЦ міста та області). Із волонтерськими організаціями щодо гуманітарної допомоги для сімей дітей з ООП.
Дистанційно проводиться взаємодія із командами супроводу та педагогами освітніх закладів. Надання консультацій, щодо варіантів виконання ІПР в умовах дистанційного навчання, консультації педагогічним працівникам за їх запитами. Було розроблено поради для роботи з дітьми. Публікуються записи навчальних тренінгів для вчителів та асистентів вчителя. Надається допомога асистенту учня при організації онлайн навчання, Взаємодія з членами команди супроводу та надання необхідної інформації, щодо виконання психолого-педагогічного супроводу дітей з ООП у ЗЗСО та ЗДО під час воєнного стану.
Також фахівці ІРЦ активно займаються самоосвітою, навчанням та проведенням нарад. Так, більшість Одеських центрів проводять регулярні онлайн наради та підтримують зв'язок у робочих групах. Також не забувають про проходження курсів підвищення кваліфікації, прослуховування навчальних вебінарів, тренінгів та семінарів.
Опрацювавши та проаналізувавши дані ІРЦ щодо організації роботи в умовах воєнного стану, розуміємо наскільки плідним для них став цей місяць.