«НАЦІОНАЛЬНО-ПАТРІОТИЧНЕ ВИХОВАННЯ ЯК ЧИННИК ФОРМУВАННЯ ГРОМАДЯНСЬКОЇ СВІДОМОСТІ УЧНІВ ЗАСОБАМИ БІБЛІОТЕЧНОЇ РОБОТИ»

25 жовт. 2022
Cьогодні Україна бореться за свободу, за справедливість, мир і добро не лише в Україні, а й в усьому світі. З огляду на суспільно-політичну ситуацію, що склалася в Україні, дедалі більшої актуальності набуває виховання в молодого покоління почуття патріотизму, відданості загальнодержавній справі зміцнення країни, активної громадянської позиції.

Утвердження громадянських цінностей, виховання почуття патріотизму, відданості справі зміцнення державності, активної громадянської позиції є одним із найважливіших пріоритетів закладів освіти. До цієї важливої місії долучаються і шкільні бібліотеки.

24 жовтня 2022 року КЗВО «Одеська академія неперервної освіти Одеської обласної ради» спільно з Одеською національною науковою бібліотекою в межах Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек, який проходить під гаслом «У нас єдина мета – Україна свята, нездоланна ніким і ніколи!», провели міжвідомчий науково-методичний семінар для бібліотекарів освітянських бібліотек на тему «НАЦІОНАЛЬНО-ПАТРІОТИЧНЕ ВИХОВАННЯ ЯК ЧИННИК ФОРМУВАННЯ ГРОМАДЯНСЬКОЇ СВІДОМОСТІ УЧНІВ ЗАСОБАМИ БІБЛІОТЕЧНОЇ РОБОТИ».

У заході взяли участь фахівці бібліотек загальноосвітніх навчальних закладів, педагогічні працівники, методисти, заступники керівників з виховної роботи.

Семінар розпочався з вітального слова для учасників від Бірюкової  Ірини Олександрівни, генерального директора Одеської національної наукової бібліотеки, заслуженого працівника культури України та Левчишеної Оксани Михайлівни, кандидата історичних наук, проректора з науково-педагогічної та методичної діяльності КЗВО «Одеська академія неперервної освіти Одеської обласної ради».

У семінарі взяли участь:

  • Гранчак Тетяна Юріївна, доктор наук із соціальних комунікацій, професор, провідний науковий співробітник Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського (м. Київ). Виступ на тему: «ІДЕНТИЧНІСНІ ПРАКТИКИ ШКІЛЬНОЇ БІБЛІОТЕКИ: ВІД УСНИХ ІСТОРІЙ ДО ІНТЕГРОВАНИХ ПРОЄКТІВ»;
  • Хемчян Ірина Іванівна, завідувач відділу науково-методичної, соціокультурної та міжнародної діяльності Державної науково-педагогічної бібліотеки України імені В.О. Сухомлинського, голова Секції працівників шкільних бібліотек Української бібліотечної асоціації; Гончаренко Олена Леонідівна, головний бібліотекар відділу науково-освітніх інформаційних ресурсів Державної науково-педагогічної бібліотеки України імені В.О.  Сухомлинського (м. Київ). Виступ на тему: «З УКРАЇНОЮ В СЕРЦІ»: РОЛЬ ШКІЛЬНОЇ БІБЛІОТЕКИ У ПАТРІОТИЧНОМУ ВИХОВАННІ УЧНІВ»;
  • Матвійчук Оксана Євгенівна, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри освітнього лідерства Інституту післядипломної освіти Київського університету імені Бориса Грінченка, науковий співробітник Державної науково-педагогічної бібліотеки України імені В.О. Сухомлинського (м. Київ). Виступ на тему: «СУЧАСНІ ПІДХОДИ ЩОДО ПРОВЕДЕННЯ ОСВІТНЬО-ВИХОВНИХ, ІНФОРМАЦІЙНО-ПРОСВІТНИЦЬКИХ, КУЛЬТУРОЛОГІЧНИХ ЗАХОДІВ З НАЦІОНАЛЬНО-ПАТРІОТИЧНОГО ВИХОВАННЯ У ШКІЛЬНІЙ БІБЛІОТЕЦІ»;
  • Дмитрієв Сергій Вікторович, кандидат філологічних наук, доцент кафедри загального та слов’янського мовознавства Одеського національного університету імені І.І. Мечникова, голова Одеської обласної організації Національної спілки письменників України (м. Одеса). Виступ на тему: «ІНСТРУМЕНТИ ФОРМУВАННЯ НАЦІОНАЛЬНО-ПАТРІОТИЧНОЇ САМОСВІДОМОСТІ УЧНІВ В УМОВАХ НУШ»
  • Громович Уляна Олександрівна, головний спеціаліст Південного міжрегіонального відділу Українського інституту національної пам'яті (м.  Одеса). Виступ на тему: «ПРОЄКТИ ТА МАТЕРІАЛИ УКРАЇНСЬКОГО ІНСТИТУТУ НАЦІОНАЛЬНОЇ ПАМ'ЯТІ У СФЕРІ НАЦІОНАЛЬНО-ПАТРІОТИЧНОГО ВИХОВАННЯ»

Метою міжвідомчого науково-методичного семінару є сприяння діяльності бібліотек загальноосвітніх навчальних закладів, ліцеїв, гімназій з національно-патріотичного виховання; інформаційно-методичне забезпечення  шкільних бібліотек під час здійснення ними національно-патріотичного виховання дітей та молоді засобами бібліотечної роботи; підвищення рівня фахової компетентності працівників шкільних бібліотек.

Програма семінару передбачала низку лекцій, присвячених напрямам, методам та формам сучасного процесу національно-патріотичного виховання у шкільних бібліотеках; інструментам формування громадянської свідомості учнів у сучасних умовах; теоретичним та прикладним аспектам участі бібліотек у реалізації політики пам’яті в Україні та ін.

Учасники семінару відзначили актуальність, змістовність наповнення заходу та висловили вдячність організаторам за сприяння розвитку бібліотек закладів загальної середньої освіти Одеської області і співпрацю з бібліотечних питань.

Захід сприятиме втіленню основних положень «Концепції національно-патріотичного виховання в системі освіти України», затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України від 6 червня 2022 р. № 527, а також приверненню уваги до питання патріотичного виховання в нашій державі, розкриттю виховної функції шкільної бібліотеки, об’єднанню зусиль педагогічного колективу і бібліотеки щодо розвитку патріотизму підростаючої особистості, посиленню патріотичного руху в Україні, пробудженню в школярів глибокого інтересу до історії України та рідного краю.