Методичний тренінг "Стаємо сильнішими разом" в межах проєкту DECIDE
6 трав. 2023
В межах Швейцарсько-українського проєкту «DECIDE – Децентралізація для розвитку демократичної освіти» з 1 по 5 травня був проведений методичний тренінг «Стаємо сильнішими разом» (використання ресурсів ОДГ/ОПЛ задля сприяння інтеграції дітей, які опинилися в умовах війни), цільовою аудиторією якого стали педагогічні працівники закладів загальної середньої освіти Одеської області, а саме Визирської, Кілійської, Красносільської та Нерубайської територіальних громад - партнерів проєкту.
Захід провели тренерки Катерина Галятовська та Олена Солнцева, співробітники КЗВО «Одеська академія неперервної освіти Одеської обласної ради». Насамперед були опрацьовані актуальні завдання, які постали перед українськими педагогами закладів освіти щодо організації освітнього процесу в нових реаліях невизначеності освітніх і соціальних перспектив. Тому одним із першочергових покликань методичного тренінгу було опрацювання питань щодо підтримки та інтеграції в дитячі спільноти дітей, які опинилися в умовах війни.
Тренерка заходу Олена Солнцева розкрила наскільки важливими є соціальні, психологічні та педагогічні аспекти соціальної інтеграція, поруч із соціальною адаптацією та соціальною інклюзією, питання підвищення рівня стресостійкості. Учасники розвинули розуміння поняття стресу та резильєнтності, а також вмотивовано опрацювали вікові особливості реагування на травматичні події дітей, етапи психологічної підтримки дітей, які зазнали впливу стресогенних факторів та психотравмуючих подій.
Невід’ємною складовою методичного тренінгу було опрацювання навчально-методичних ресурсів ОДГ/ОПЛ для розвитку демократичної взаємодії в дитячій спільноті. Олена Солнцева опрацювала з учасниками добірку навчальних активностей, необхідних для соціальної адаптації, інтеграції, інклюзивності, самореалізації особистості, розвитку розуміння зв’язку упереджень, стереотипів та дискримінації, а саме вправи з циклу «Ми є частиною цілого світу»: «Перші враження», «Усі різні, усі рівні», «Система цінностей», «Я бачу...Я думаю...Я відчуваю...».
Тренерка заходу Катерина Галятовська практично опрацювала з учасниками вправи «Наш герб», «Серце», «Імена – це більше, ніж просто букви», «Права дітей – витвір мистецтва», «Вирішуємо конфлікти у шість кроків», які відкривають розуміння багатоманітності, гідності, єдності, ідентичності, унікальності особистості, рівноправності, та спрямовані на виявлення позитивних рис, важливості спільноти в житті кожної людини, шанобливого ставлення до кожного.
Опрацьовуючи поняття міжособистісної взаємодії, взаємозалежності, відповідальності, правил та конфліктів, учасники мали змогу взяти участь у вправах «Наші права, обов’язки, правила», «Правила допомагають вирішувати конфлікти», «Рішення, коли виграють обидві сторони» тощо. Дані вправи направлені на розвиток в дітей толерантності, емпатії, сприяння згуртуванню дитячої спільноти через визначення ефективних стратегій подолання негативного впливу стереотипів та вироблення конструктивних правил спільно дії.
Впродовж методичного тренінгу учасники відмітили, що в умовах війни дорослі та діти переживають низку екстремальних ситуацій, неминучим наслідком яких є відсутність можливості забезпечення базових потреб людини, зокрема потреби в безпеці, та порушення стабільної картини світу. Тому важливість підтримки дітей та їх родини в проблемних ситуаціях є вкрай необхідною.