День місцевого самоврядування в Україні
День місцевого самоврядування в Україні
Щороку 7 грудня ми відзначаємо День місцевого самоврядування, який підкреслює важливість активної участі громад у вирішенні місцевих питань. Особливої уваги заслуговує вплив реформи децентралізації на розвиток громад і, зокрема, на систему освіти.
Реформа децентралізації, яка активно впроваджується в Україні, надала територіальним громадам більше повноважень і ресурсів, зокрема в освітній сфері. Це дало змогу громадам самостійно вирішувати важливі питання та покращувати якість освіти:
-
Фінансова автономія: територіальні громади отримали більше можливостей для розподілу бюджетів, що дозволяє спрямовувати кошти на ремонти закладів освіти, оновлення матеріально-технічної бази, створення сучасних освтінх просторів.
-
Оптимізація мережі закладів освіти: завдяки реформі громади можуть ефективніше планувати мережу закладів освіти, відкриваючи нові опорні заклади з якісним оснащенням і транспортом для учнів.
-
Залучення громади до освіти: місцеве самоврядування активно співпрацює з педагоагми, батьками та здобувачами освіти, залучаючи їх до прийняття рішень, що стосуються освітнього процесу.
-
Інвестиції в інновації: Багато громад вкладають кошти у впровадження STEM-освіти, цифрових технологій, створення сучасних спортивних майданчиків.
-
Підтримка інклюзивної освіти: децентралізація дозволила громадам приділяти більше уваги інклюзії, створюючи умови для навчання дітей з особливими освітніми потребами.
Сильна освіта – це основа успішної громади, яка може ефективно вирішувати нагальні питання і розвивати свою територію. Багаторічну підтримку реформ в освіті та процесів децентралізації для розвитку в Україні ефективної системи управління освітою надає Швейцарсько-український проєкт DECIDE - “Децентралізація для розвитку демократичної освіти”: https://decide.in.ua/. Зокрема задля розвитку здатності та вмотивованості учнівської молоді до свідомої, активної та відповідальної громадянської участі на місцевому рівні експертами проєкту розроблений курс за вибром для учнів 8 та 9 класів “Навчаємось жити в громаді”, який активно викладається в заклдах загальної середньої освіти Одеської області (https://decide.in.ua/wp-content/uploads/2022/08/29_07_22-kurs-navchayemos-zhyty-v-gromadi_imzo.pdf), підтримано територіальні громади у впровадженні інноваційних підходів у фінансуванні освітніх проєктів через реалізацію ініціативи “Громадський бюджет на дитячі мрії” (https://kidsprojects.decide.in.ua/).
Децентралізація дала громадам більше інструментів для розвитку освітньої системи, що, у свою чергу, сприяє вихованню свідомих, активних і освічених громадян. Як учні можуть змінювати життя в громаді? Що таке «добре врядування»? Чому важлива співпраця школа, влади і громади? Відповіді – у відеосюжеті: https://www.youtube.com/watch?v=-rAmt2i978c&ab_channel=ValentynaPoltorak