ПРИКЛАДНИЙ АНАЛІЗ ПОВЕДІНКИ (ABA) У ДОШКІЛЬНІЙ ОСВІТІ: МОЖЛИВОСТІ, ВИКЛИКИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ

21 бер. 2025
У дошкільній освіті особлива увага приділяється створенню комфортного та ефективного середовища для дітей з особливими освітніми потребами, і одним із найбільш результативних підходів до цього психологи та педагоги вбачають у застосуванні елементів прикладного аналізу поведінки (ABA-терапія).

ПРИКЛАДНИЙ АНАЛІЗ ПОВЕДІНКИ (ABA) У ДОШКІЛЬНІЙ ОСВІТІ: МОЖЛИВОСТІ, ВИКЛИКИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ

 

У дошкільній освіті особлива увага приділяється створенню комфортного та ефективного середовища для дітей з особливими освітніми потребами, і одним із найбільш результативних підходів до цього психологи та педагоги вбачають у застосуванні елементів прикладного аналізу поведінки (ABA-терапія). Ця методика базується на систематичному вивченні поведінки дитини та її корекції за допомогою позитивного підкріплення.

Інтеграція ABA-терапії в освітній процес закладів освіти відкриває нові перспективи для вихователів, допомагаючи їм формувати соціальні, комунікативні та адаптаційні навички у дітей, проте існують певні виклики, пов’язані з підготовкою персоналу й адаптацією методик до групової роботи та забезпеченням індивідуального підходу.

Міжнародний проєкт гранту Erasmus+   «Ready4Sсhool: Підготовка дітей до школи за допомогою дошкільної програми, заснованої на прикладному поведінковому аналізі» (2023-1-CZ01-KA220-SCH-000156079) спрямований на покращення дошкільної освіти для дітей з розладами аутистичного спектру (РАС) за допомогою прикладного аналізу поведінки (ПАП). Цей проєкт об'єднує зусилля кількох європейських організацій, серед яких ViMODO (Греція), Sina Svetulka (Північна Македонія), Університет Масарика (Чехія), Centar za Autizam (Хорватія), Innovation Hive (Греція) та Одеська академія неперервної освіти (Україна). 

Виклики, з якими на теперішній час стикаються вихователі, у першу чергу пов’язані з недостатньою теоретичною та практичною підготовкою педагогів до впровадження елементів ABA-терапії, адже це потребує спеціальних знань, зокрема розуміння функцій поведінки, методів підкріплення та корекції. Також відомо, що ABA зазвичай застосовується у форматі індивідуальних занять, що ускладнює її використання в груповій роботі з дітьми. Тож, вихователям потрібні гнучкі методики, адаптовані завдання до різного рівня підготовки дітей, знання технік володіння контролем поведінки в дитячому колективі.

Ще одним викликом для педагогів може стати нестача ресурсів: візуальні матеріали (картки, розклади, підказки), розроблені навчальні плани, супровід та підтримка фахівців (психологів, логопедів, поведінкових аналітиків).

Окреслені виклики стають завданнями, вирішення яких дозволить в повній мірі використати можливості прикладного аналізу поведінки (ПАП) у роботі вихователя.  У рамках проєкту, партнери працюють  над створенням навчального комплекту, який включатиме оцінку розвитку, навчальної програми, детального плану занять, які відповідають навчальній програмі, таблиці даних для моніторингу та оцінки прогресу, мобільного додатку для цифрового оцінювання та цифрову бібліотеку матеріалів на допомогу вихователю.

Шляхи подолання викликів ми вбачаємо у поступовому впровадженні ПАП з обов’язковою тренінговою підготовкою педагогів, надання консультативної допомоги їм, використання цифрових технологій для забезпечення методичною підтримкою та ресурсами.

Важливу роль відіграють розроблені підходи до взаємодії та співпраці з батьками: тренінги та консультації, розроблені індивідуальні програми розвитку дитини з РАС, яка відвідує заклад дошкільної освіти, спільні зустрічі вихователів і батьків для узгодження методів роботи тощо. 

Отже, попри виклики, такі як необхідність спеціальної підготовки вихователів та адаптація методик до групової роботи, перспективи ABA-терапії у закладах дошкільної освіти є надзвичайно позитивними. Розвиток інклюзивної освіти, використання цифрових технологій та співпраця з батьками сприятимуть ефективному впровадженню цього методу у освітній процес.

Для отримання додаткової інформації, будь ласка, відвідайте офіційний сайт проєкту Ready4School https://ready4school.eu/?page_id=739&lang=uk

Підписатися на сторінку проєкту та знайомитися з новинами можна за покликанням: https://www.facebook.com/share/WppNiTpyS6vFNh6g/

 

#Ready4School

#ready4school