Культурологічна студія «Літературно-педагогічна спадщина Г.А. Могильницької»
Проєкт стартував до дня народження видатної особистості - Галини Анатоліївни Могильницької, яка стала вихідною точкою для започаткування проєкту.
Галина Анатоліївна Могильницька - це постать, яка залишила невимовний слід у сфері освіти та літератури. Її праці і внесок у розвиток освіти Одещини є надзвичайно цінними. Вона була визнаним педагогом-словесником, поетесою, літературознавицею, громадською діячкою та державотворцем. Літературна спадщина ж її має велике значення для формування національної свідомості та культурної спадщини України. Твори пронизані глибоким гуманізмом, моральними цінностями та любов'ю до рідної землі. Творчість Галини Могильницької здатна зачарувати і надихнути кожного.
Перша зустріч у рамках проєкту відбулася у форматі культурологічної студії під назвою «Літературно-педагогічна спадщина Г.А. Могильницької».
Ця студія привернула увагу багатьох учасників, які бажали поглибити свої знання про Галину Могильницьку та її внесок. Серед слухачів - науковці, освітяни та понад 100 представників студентства.
Відкриваючи захід, Задорожна Любов Кирилівна, кандидат філософських наук, ректор КЗВО «Одеська академія неперервної освіти Одеської обласної ради», ознайомила слухачів з біографією та визначними віхами життя Г.Могильницької.
Кремінь Тарас Дмитрович, кандидат філологічних наук, Уповноважений із захисту державної мови, у своїй промові наголосив на тому, що такі величні постаті ніколи не йдуть з життя – вони продовжують жити поміж нас у своєму доробку, ідеях та послідовниках, у кожному з нас.
Участь у студії взяли науковці та педагоги, які презентували свої доповіді та дослідження:
Нечиталюк Ірина Володимирівна, кандидат філологічних наук та доцент, виступила з доповіддю на тему «Наукові пошуки Галини Могильницької: актуальні дослідження, теорія і практика».
Музичко Олександр Євгенович, доктор історичних наук та професор, зосередився на творчості Г.А. Могильницької як на засобі формування національної свідомості. Він розкривав роль та значення її творчості в контексті патріотичного виховання та утвердження національних цінностей.
Важливим та щемливим було долучення одного з представників учнівства Галини Анатоліївни. Дроздовський Дмитро Ігорович, науковий співробітник Інституту літератури імені Тараса Шевченка, Заслужений працівник культури України та учень Галини Анатоліївни презентував свою доповідь на тему «Екзистенціали українського спротиву: про етичні й естетичні максими Галини Могильницької».
Лаптієнко Катерина Максимівна, Заслужений учитель України, директор Новопетрівського ліцею Великомихайлівської селищної ради Роздільнянського району Одеської області, поділилася своїм досвідом щодо сучасного прочитання творчості Г.А. Могильницької на уроках літератури рідного краю. Вона розповіла про методи і прийоми, які використовує для популяризації та осмислення літературних творів Могильницької серед учнів.
Під час культурологічної студії також було представлено відео з прочитанням вірша «Дві матері» у виконанні Заслуженої працівниці культури України Олени Олійник. Відео було створено Юлею Незвінською, онукою Галини Могильницької, з використанням картин Заслуженого художника України Олега Шупляка. Це виконання допомогло передати емоційну силу твору і нагадати про значимість поезії Галини Могильницької.
Підкресливши велич постаті Галини Анатоліївни, до культурологічної студії також долучилися колеги з Миколаєва. Про використання її літературної спадщини на уроках української мови розповів Директор Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, доктор педагогічних наук, Шуляр Василь Іванович.
До всіх присутніх та слухачів звернулася дочка п.Галини, заступник директора Департаменту культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації, Різникова Ярослава Олексіївна. Пані Ярослава від імені своєї мами та від себе особисто подякувала всім, хто брав участь в житті Галини Могильницької та заході.
Учасники студії активно ділилися своїми спогадами, спостереженнями, аналізами та дослідженнями, що сприяло розширенню знань про творчість Могильницької та її роль у формуванні освітнього простору регіону. Важливою складовою обговорень була також взаємодія між представниками різних галузей освіти та культури, що допомогло створити плідне середовище для обміну ідеями та досвідом.
Учасники студії виступили з пропозицією започаткувати щорічні літературно - педагогічні читання присвячені Галині Анатоліївні Могильницькій.
Студія спонукала учасників задуматися над питаннями, пов'язаними зі значущістю Галини Могильницької як вченого, педагога та літератора, і спонукала до подальших досліджень її творчості та внеску у розвиток освіти на Одещині. Також вона підкреслила важливість збереження та популяризації культурної спадщини видатних особистостей та вчених регіону.
У рамках проєкту «Освіта Одещини: час і простір» будуть продовжені дослідження, присвячені Галині Могильницькій та її творчості.
КЗВО «Одеська академія неперервної освіти Одеської обласної ради» висловлює свою вдячність кожному, хто долучився до заходу та ґрунтовного обговорення.